-
Jaké ochranné pomůcky mám použít?
Vhodný oděv, gumové rukavice, ochranu očí (brýle nebo štít). Dbejte všech bezpečnostních pokynů. Při práci s chemikáliemi je zakázáno jíst, pít a kouřit.
-
Na co bych si měl dát pozor?
Pracuje se s velmi zředěnými, ale horkými roztoky, a proto je třeba být opatrný. Při práci s roztokem hydroxidu sodného z důvodu možného opaření a poleptání. Při práci s horkým roztokem modré skalice z důvodu možného opaření.
-
Kde koupím použité suroviny na výrobu?
Modrou skalici (pentahydrát síranu měďnatého) koupíte v zahrádkářských potřebách, louh (hydroxid sodný) lze zakoupit v drogériích a Glukopur pořídíte v potravinách či lékárnách.
-
Jsou použité suroviny bezpečné?
Použité koncentrace roztoků jsou velmi nízké, nicméně je třeba brát na zřetel, že při jejich přípravě pracujeme s čistými látkami, které vyžadují dodržování pravidel bezpečné práce s nebezpečnými chemikáliemi.
-
Je mi 8 let mohu pracovat sám nebo potřebuji pomoci dospělé osoby?
Z bezpečnostních důvodů musí být práce prováděna pod dohledem pedagoga nebo jiné dospělé osoby!!!
-
Jak dlouho trvá celý proces výroby ošetřené roušky?
Celková doba potřebná k ošetření tkaniny je cca 45 až 60 minut. V této době je již zahrnut čas na navážení a přípravu roztoků.
-
Je lepší roušku do roztoku dávat složenou nebo ji mám raději zmuchlat?
Doporučujeme tkaninu/roušku neskládat, a to z důvodu jejího lepšího kontaktu s roztokem.
-
Jaký typ nádobí mohu na vaření použít?
Použité nádobí nesmí být z kovu, který obsahuje železo (s výjimkou smaltovaných nádob, nesmí mít vrstvu smaltu porušenou), doporučujeme varné sklo nebo keramiku.
-
Proč nelze použít nádobu z kovu?
Při kontaktu roztoku modré skalice s méně ušlechtilým kovem (železem) dochází k vylučování kovové mědi, tomu to procesu se říká někdy také cementace. Proces probíhá podle rovnice:
Fe+CuSO4→Cu+FeSO4
-
Mohu použít na míchání roztoků dřevěnou vařečku?
Ano.
-
Je nutné mít pouze destilovanou vodu nebo stačí vodu z vodovodního řádu převařit?
Postačí i voda z vodovodního řádu a není ji ani třeba převářet. Voda by měla být měkká a ne alkalická, což může být problém třeba u vody změkčené pomocí katexu, protože alkálie ve vodě měď sráží. Připravený roztok modré skalice musí být jen lehce namodralý a čirý bez zákalu. Pokud čirý není, je třeba použít k přípravě jinou vodu (destilovanou, dešťovou apod.).
-
Jak správně prát roušku?
Ošetřenou tkaninu lze prát v mýdlovém roztoku při 60 °C. Účinnost byla ověřena a zachována na vzorku 3x praném (praní vždy po dobu 30 minut s následným vysušením). K praní nelze použít běžné prací prostředky ani tkaniny nebo je vyvářet! Zachování účinnosti po žehlení nebylo ověřováno.
-
Byly ošetřené tkaniny testovány?
Ano, z hlediska cytotoxicity a kožní dráždivosti byly tkaniny testovány ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ). Dále byly provedeny testy v Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB), které byly zaměřeny na deaktivaci viru COVID-19. Výsledky testů naleznete zde.
-
Jaký je princip získané nové ochrany roušky?
Takto ošetřená tkanina má oproti původní neošetřené výhodu v tom, že deaktivuje vir, který se dostane do kontaktu s povrchem. Bavlněná rouška ošetřená tímto způsobem tedy nezabrání vniknutí viru do dýchacích cest, viry jsou příliš malé na to, aby je tkanina zachytila, rouška by musela být doplněna další vrstvou např. z nanovláken. Částice oxidu měďného ukotvené na vláknech vir obsažený v zachycených kapénkách deaktivují.
V řadě prací byly již prezentovány výsledky o účinku Cu2O částic proti celé škále mikroorganismů tedy nejen proti virům, ale také proti bakteriím a plísním. Takto upravená rouška řeší i druhý problém, a to jejich velmi omezenou dobu použití. Po delším používání se rouška nasytí vydechovanou vodou, postupně tak ztrácí účinnost, a naopak se stávají zdrojem virových částic. Dále v nich, díky zachycené vlhkosti, dochází ke kultivaci dalších mikroorganismů (baktérií, plísní) a ty mohou způsobovat majiteli roušky i okolí další problémy.
-
Byl na těchto materiálech testován účinek při likvidaci bakterií a plísní?
Prozatím nebyl. Vycházíme ale z dat jiných autorů prezentovaných v odborných časopisech, kde byla účinnost při likvidaci bakterií a plísní prokázala. Očekáváme tedy, že i zde se účinnost prokáže.
-
Co znamenají jednotlivé chemické symoboly?
Chemické symboly, více zde: Chemické symboly nebezpečí – Wikipedie (wikipedia.org)
A B C D
A – GHS07 dráždivé látky
B – GHS09 látky nebezpečné pro životní prostředí
C – GHS05 korozivní a žíravé látky
D – GHS08 látky nebezpečné pro zdraví